Nieuws

Publicatie: 25 november 2025

Door:


De Commissie wil de Europese regels op het gebied van digitalisering vereenvoudigen om zo het concurrentievermogen van de Unie te vergroten. Na het voorstel voor de digitale omnibus zet de Commissie nu een tweede stap: een digitale geschiktheidscontrole van het digital rulebook. Daarbij worden onder meer decentrale overheden uitgenodigd hun ervaringen te delen over de wisselwerking tussen digitale wetgeving en de gecombineerde effecten ervan in de praktijk. Reageren kan tot 11 maart 2026.

Achtergrond

Het digital rulebook omvat alle EU-wetgeving rond opkomende technologieën, cyberbeveiliging, onlineplatforms en elektronische communicatie. Dit geheel aan regels heeft een interne markt voor digitale diensten gecreëerd, maar brengt tegelijkertijd hoge nalevingskosten met zich mee. Deze kunnen het concurrentievermogen van de EU onder druk zetten. Om die reden heeft de Commissie in november 2025 de digitale omnibus aangenomen, een eerste stap richting vereenvoudiging. De voorstellen worden nu door de medewetgevers besproken. De tweede stap is om een digitale geschiktheidscontrole uit te voeren, waarin wordt onderzocht in hoeverre het digitale rulebook de concurrentiekracht van de EU ondersteunt en waar het mogelijk efficiënter of consistenter kan worden gemaakt. Deze stap is gericht op het testen van de complementariteit, efficiëntie en doeltreffendheid van het rulebook.

Reageren

Met de digitale geschiktheidscontrole wordt de wisselwerking tussen de verschillende digitale regels en hun cumulatieve impact op overheden, bedrijven en burgers bestudeerd. De Commissie vraagt belanghebbenden hun standpunten, ervaringen en knelpunten te delen over dit samenspel van EU-digitale regelgeving. Reacties kunnen tot 11 maart 2026 worden ingediend via het Have Your Say Portaal van de Europese Commissie.

Bronnen

Raadpleging digitale geschiktheidscontrole, Europese Commissie

Een flexibel digitaal rulebook voor de EU, Europese Commissie